Foster FMPRO1200NG 1200mm Multideck Fridge 19-144
GET ON FINANCE
Call 01905622397
Email info@crockwash.com
Foster FMPRO1200NG 1200mm Multideck Display Fridge with Nightblind and Glass Sides (+2 to +4C) 19-144
* Capacity 613 litres
* Temperature range +2 to +4C
* Maximum ambient temperature 25C
* Number of shelves 4 + base
* Additional shelving optional below
* Energy-saving doors optional below
* Undershelf lighting optional below
* Shelf depth can take up to 7 coke bottles
* Removable shelves and supports for ease of cleaning
* Supplied on roller castors for ease of positioning
* High-quality roller night blind & glass sides
* Bottom-mounted system for lower running costs
* Forced air refrigeration
* Automatic defrost
* Electronic temperature display for accurate control
* Five display levels maximising capacity
* Energy-saving LED lighting is brighter, lasts longer
* 304 Stainless steel internally and externally
* Removable front cover & slide out condensing unit
* Refrigerant R404a
* Climate class 3
* Thermal heat rejection (W) 1472
* Weight 205kg, 211kg packed
* Electric 230V, 13A, UK plug
* H1960 x W1195 x D735mm
Warranty – 2 Years Parts and Labour
Free Delivery
24 months 0% finance